środa, 2 września 2015

Rząd nie obniży podatku VAT

POPiS, ani Prezydent, a tym bardziej jaśnie panujący nam Rząd nie zdecyduje się na wyborczy prezent w postaci wcześniejszej obniżki podatku VAT, podaje ze swoich źródeł "Puls Biznesu". 

Twierdzi, że najprawdopodobniej nie będzie nas stać na obniżenie stawek tego podatku od 2016 r. i nastąpi to najprawdopodobniej dopiero w 2017 r. 

Z wyliczeń ministerstwa finansów wynika, że obniżenie tylko głównej stawki VAT (23 proc.) o 1 pkt. proc. od 2017 r. oznacza ubytek w kasie państwa w wysokości 4,6 mld zł. Zgodnie z ustawą o punkt procentowy ma spaść również środkowa stawka 8-procentowa, a to może uszczuplić dochody o 7,3-7,9 mld zł.

Środowiska ekonomiczne sugerują by ujednolicić Vat do 20% co spowodowałoby realny wielomiliardowy wpływ do budżetu Państwa obecnie efektywny Vat w budżecie to 16%, zlikwidować podatek dochodowy który jest fikcją ponieważ 75 % firm go nie płaci tj, (około 200 tyś. firm). Sugerują że można go zastąpić podatkiem od przychodu 1% który wprowadziłby do budżetu wiele miliardów realnych pieniędzy, zdecydowanie realniejszych niż podatek dochodowy. 

Zdecydowanie natomiast należałoby podwyższyć kwotę wolną od podatku do wysokości średniego miesięcznego... dochodu dla osób fizycznych, lub np. kwoty wolnej od podatku u niemieckich sąsiadówKwota wolna od podatku (2013) wynosiła 8130 euro, zaś od 2014 r. kwota ta wzrosła do 8354 euro. Nie zmieni się natomiast bazowa kwota CIT, która wynosi 14%.
Dla porównania w Polsce aktualna kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł, czyli 741 euro, co oznacza, że w Niemczech będzie ona ponad 11 razy wyższa niż w Polsce! 

Trzeba przyjąć jakieś realne rozwiązania, bo w przeciwnym razie nadal będziemy zasilać darmozjadów, brakoróbców, nierobów i kombinatorów. Wpływy na cele socjalne zwiększą się diametralnie i otrzymaliby je potrzebujący. 

Takie opodatkowanie jakie jest obecnie i zabieranie podatnikom pieniędzy poprzez podatek dochodowy, powoduje kierowanie zagrabionych pieniędzy w wąskie kanały finansowe grup partiokratycznych interesów np. rozwój popularnego niskopoziomowego prywatnego szkolnictwa. Wola społeczna, na co chcemy wydawać pieniądze, zamieniona jest na sztucznie wykreowaną podaż. Kierunki społeczne i ekonomiczne wyznaczane są w takim układzie przez konsorcja i grupy układów z pominięciem wielu etycznych i bardzo ważnych elementów, które w ostatecznym rozrachunku produkują buble społeczne w żaden sposób nie odnoszące się do logiki życia społecznego. Dla porównania w Polsce aktualna kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł, czyli 741 euro, co oznacza, że w Niemczech będzie ona ponad 11 razy wyższa niż w Polsce! 

Pozostawienie w 2016 r. stawek VAT na dotychczasowym poziomie jest tym bardziej prawdopodobne, że wpływy z tego podatku nie są w tym roku najjaśniejszym punktem finansów państwa.